BLOG PANA LI

NAPISZ DO NAS

ILUZJONISTA NA EVENT

A więc mówisz, że szukasz iluzjonisty na event?

Jak dobrać iluzjonistę na event? Jakiego zaplecza technicznego trzeba by przygotować pokaz iluzji? Co zrobić, aby atrakcja okazała się strzałem w dziesiątkę?

Po wielu latach pracy w tej branży, mam sporo obserwacji na temat realizacji występów artystycznych w różnych miejscach i na rozmaitych scenach.

W tym tekście podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami i pomogę Ci przejść przez cały proces – od poszukiwania magika na event i zamówienia pokazu, do przygotowania samego występu.

Krok 1. Wybierz odpowiedni typ pokazu iluzji

Iluzja to atrakcja, która świetnie sprawdza się na eventach. Ale nie każdy typ pokazu pasuje do każdej imprezy. Zanim zatrudnisz magika, zastanów się, co będzie odpowiednie do Twojego wydarzenia i najbardziej spodoba się gościom:

To iluzja sceniczna przedstawiona w komediowym stylu. Ta forma często angażuje widzów do interakcji. Publiczność jest nie tylko odbiorcą – jest wręcz integralną częścią magicznego spektaklu.

Wymaga wydzielenia na sali specjalnej przestrzeni, w której zmieści się np. podest sceniczny. Widownia ma układ teatralny (w tym celu przed sceną ustawia się np. rzędy krzeseł). Zdarza się, że sala nie daje możliwości stworzenia takiego układu – wtedy, podobnie jak w klubach, czy w restauracjach – widzowie oglądają magiczne show siedząc przy swoich stolikach. Z doświadczenia jednak wiem, że najlepsze ustawienie to układ teatralny, a scena nie jest oddzielona od widowni parkietem.

Iluzja komediowa sprawdza się zarówno podczas dużych imprez, jak i tych kameralnych. Jestem żywym dowodem – występowałem przed publicznością w Operze Leśnej w Sopocie, jak i podczas małych prywatnych eventów.

  • Wielka iluzja

Iluzja zbudowana na dużych efektach, wykorzystująca wielkogabarytowe rekwizyty np. klatki, skrzynie i piły. Pokaz wielkiej iluzji odbywa się przy odpowiedniej oprawie światła, muzyki i efektów dymnych.

Wymaga odpowiedniej przestrzeni – dużej sceny mieszczącej scenografię i rekwizyty. Widownia ma układ teatralny. Doskonale prezentuje się w salach widowiskowych i na deskach teatru.

Iluzjonista pracuje ze swoją techniką sceniczną, a przygotowania do występu zajmują nawet do kilku godzin. Sam spektakl trwa ok. 60-90 min.

Z uwagi na rozmach, ta forma najlepiej sprawdza się np. na galach, festynach i festiwalach.

Krótko mówiąc, to iluzja z bliska. Wykorzystuje karty, monety i inne małe rekwizyty, a cała magia dzieje się dosłownie na dłoniach widza. Magik używa do sztuczek także osobistych przedmiotów uczestnika (np. banknoty lub zegarki), dzięki czemu pokaz jest jeszcze bardziej wyjątkowy.

Moim zdaniem ta forma robi największe wrażenie, ponieważ bliski i bezpośredni kontakt widza z iluzjonistą, czyni magię jeszcze bardziej zaskakującą i wiarygodną.

Mikroiluzja nie wymaga dużej przestrzeni ponieważ iluzjonista podczas eventu miesza się w tłum. Warto jednak przygotować specjalne stanowisko, które zapewni odpowiednie warunki do pokazywania trików – gdzie nie będzie zbyt głośno i zbyt ciemno – by widzowie wszystko widzieli i słyszeli.

Close Up sprawdza się na każdej imprezie – sam wielokrotnie miałem okazję prezentować gościom magiczne sztuczki z bliska. 🙂

Iluzja z bliska często występuje w ofercie razem z pokazem scenicznym. Zapytaj iluzjonistę na event o taką opcję.

  • Mentalizm

Iluzja oparta na psychologii. Magik wykonując sztuczki odgaduje wybory widza i sprawia tym samym wrażenie, że czyta mu w myślach.

Ta forma wymaga podobnych warunków technicznych, co iluzja komediowa.

Sprawdza się podczas kameralnych eventów, jak i większych imprez. Taki pokaz potrzebuje jednak pełnego skupienia, ciszy i stałej uwagi widza – dlatego bardziej pasuje do kulturalnego towarzystwa.

Weź także pod uwagę, że mentalizm to rzadki rodzaj iluzji, dlatego może być Ci trudno znaleźć magika, który wykona naprawdę świetne show.

Krok 2. Wybierz iluzjonistę na event

Już wiesz, który typ pokazu iluzji najlepiej sprawdzi się podczas Twojego wydarzenia. Teraz czas znaleźć odpowiedniego artystę.

Trzy rzeczy, które pomogą Ci wybrać magika na event:

  • Zapoznaj się z ofertą
  • Obejrzyj film promocyjny, który wiele mówi o doświadczeniu danego artysty. Oglądając ten materiał zwróć uwagę na to gdzie i jak bawią się ludzie. Jak reagują na magiczne sztuczki i jaki mają kontakt z magikiem.
  • Odwiedź stronę internetową oraz social media iluzjonisty – w końcu to jego wizytówka. Sprawdź, czy jego styl i osobowość pasują do klimatu imprezy.

Krok 3. Podpisz z iluzjonistą umowę

Wybrałeś odpowiedniego iluzjonistę na swój event i chcesz dokonać rezerwacji terminu? Poproś artystę (lub osobę go reprezentującą) o kontrakt.

Zanim jednak podpiszesz umowę, zapoznaj się z riderem technicznym. Dzięki temu dowiesz się, jakie warunki musisz spełnić, by zorganizować występ.

Szanujący się iluzjonista powinien mieć rider techniczny. Ja sam na późnym etapie kariery dojrzałem, by mieć ten załącznik w umowie.

•    Rider techniczny

Dostarcza informacji odnośnie wymagań artysty w zakresie przygotowania sceny, oświetlenia i nagłośnienia.

Jest dopasowany indywidualnie do potrzeb każdego wykonawcy. Przykładowe wytyczne iluzjonisty na event to:

  • Scena – podest sceniczny o wymiarach min. 3x4m.
  • Oświetlenie – ciepłe świata od frontu, reszta sali jest zaciemniona.
  • Nagłośnienie – możliwość podłączenia mikrofonu nagłownego.

Są to bardzo ważne aspekty, ponieważ wpływają one na jakość pokazu iluzji. Wiem z doświadczenia, że nawet najmniejszy detal ma znaczenie. Czy to układ widowni, czy jej odległość od sceny – wszystko rzutuje na występ. Dlatego jeśli zależy Ci, aby Twoi goście świetnie się bawili, stwórz do tego jak najlepsze warunki.

Nie zawsze dasz radę ściśle wywiązać się z ridera technicznego, ponieważ wiele zależy od specyfiki miejsca, w którym odbywa się event. Inne możliwości masz restauracji, inne w sali konferencyjnej, a jeszcze inne warunki oferują kluby, czy plenery. Dlatego poinformuj iluzjonistę o istniejących ograniczeniach – wspólnie wymyślicie najlepsze rozwiązanie w zakresie przygotowania miejsca do pokazu.

Co powinna zawierać umowa?

•    Data, miejsce i godzina występu

Jeśli nie potrafisz określić jaki czas będzie najbardziej odpowiedni na występ, zapytaj o to artystę. Doświadczony iluzjonista na event na pewno dobrze Ci doradzi.

W przypadku pokazu scenicznego, ważne jest, by odbył się w momencie, kiedy goście nie są zajęci jedzeniem, czy rozproszeni kolejnymi atrakcjami. Widownia angażuje się w występ, kiedy czuje, że uczestniczy w spektaklu. A jak wiesz, teatr to miejsce wyjątkowe. Tak samo wyjątkowy jest występ iluzjonisty.

•    Długość pokazu iluzji

Sugerowałbym, aby długość pokazu scenicznego wynosiła ok. 30-45 min. Dłuższy występ może zmęczyć widzów, a goście podczas imprezy chcą także ze sobą porozmawiać, czy potańczyć.

Pokaz mikroiluzji trwa średnio godzinę, ale może być dłuższy. Jeśli w Twoim evencie bierze udział duża grupa osób, możesz umówić się z artystą na inną długość pokazu. Iluzja z bliska to atrakcja, która się nie narzuca. Iluzjonista czaruje dla tych, którzy mają ochotę obejrzeć magiczne triki.

•    Kwota wynagrodzenia

Ceny występów są różne – zależą od doświadczenia i renomy iluzjonisty. Na koszt wpływa także lokalizacja, rodzaj i długość pokazu.

Stawki iluzjonistów na event oscylują w widełkach od 500 zł do 30 tyś zł (przy czym te najwyższe kwoty dotyczą dużych przedsięwzięć, czyli pokazów wielkiej iluzji).

•    Zasady odwołania imprezy

Dotyczą obu stron – zabezpieczają iluzjonistę na wypadek odwołania udziału w imprezie z powodu siły wyższej np. choroby, jak i zabezpieczają Ciebie – organizatora – na wypadek anulowania imprezy wskutek zdarzenia losowego.

Niektórzy iluzjoniści mają w umowie zapis, że jeśli nie będą mogli przyjechać na event, to zorganizują zastępstwo.

Krok 4. Uwzględnij w harmonogramie imprezy próbę techniczną

Podpisałeś z iluzjonistą na event umowę i co dalej? Teraz ustal z artystą godzinę próby.

Podczas próby iluzjonista sprawdza z ekipą techniczną ustawienia mikrofonu i światła. Najlepiej gdy odbywa się przynajmniej 60 minut przed rozpoczęciem imprezy i przyjściem gości na salę (wyjątkiem jest wielka iluzja, która wymaga dużo więcej czasu na przygotowanie).

Dzięki temu masz gwarancję, że pokaz iluzji przebiegnie bez problemu.

Krok 5. Iluzjonista na event – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Pamiętaj, że Ty (organizator) i iluzjonista macie ten sam celzapewnić rozrywkę na najwyższym poziomie. Zaufaj wiec magikowi, kiedy zasugeruje Ci wprowadzenie jakiejś zmiany do Twojego planu. W końcu gracie do jednej bramki.

Powodzenia!

Komentarze (1)

Amelia

Polecam serdecznie! świetna zabawa

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SKONTAKTUJ SIĘ

BIURO

Adrian Styczyński
+48 531 895 176

MANAGER

Adrian Styczyński
+48 531 895 176

BIURO

Adrian Styczyński
+48 531 895 176

MANAGER

Adrian Styczyński
+48 531 895 176

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką cookies