BLOG PANA LI

NAPISZ DO NAS

JAK ZOSTAĆ ZAWODOWYM ILUZJONISTĄ?

Jak zostać zawodowym iluzjonistą? Jeśli marzy Ci się kariera magika to świetnie trafiłeś. Oto artykuł, w którym piszę, jak zostać iluzjonistą. Radzę od czego zacząć, na co zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać. Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się pomocne.

Magia dla początkujących

Historia iluzji sięga czasów starożytnych. Jak wiadomo z dostępnych źródeł, iluzja była wykorzystywana przez kapłanów w celach religijnych. Duchowni stosowali wiedzę z zakresu wielu dziedzin, takich jak np.: matematyka czy astrologia, by kreować rozmaite złudzenia, nadające mistyczny charakter religijnym ceremoniom. Podobnych technik używali prorocy, tworząc swoje przepowiednie. Byli w stanie przekonać sceptyków do prawdziwości swych wizji bazując na wiedzy niedostępnej innym ludziom.

Sztuka iluzji, jaką znamy obecnie, rozwinęła się w XIX w. Wtedy też pojawili się zawodowi magicy, którzy zaczęli wykorzystywać urządzenia mechaniczne. Zawdzięczamy im również wiele nowatorskich trików polegających na manipulowaniu różnymi przedmiotami.

W międzyczasie wyodrębniły się także liczne formy tej sztuki, takie jak np. iluzja sceniczna, mikroiluzja (close up) , iluzja komediowa , mentalizm i inne. Na przestrzeni lat występy iluzjonistów zyskały ogromną popularność i dziś stanowią integralną część kultury masowej.

Iluzjoniści nie kojarzą się już z jarmarcznymi teatrami. Są cenionymi artystami, tworzącymi wysokobudżetowe programy telewizyjne i spektakle sceniczne. Nic dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi zaczyna interesować się magią. To wspaniała pasja, która może przerodzić się w sposób na życie, i na której można zbudować artystyczną karierę.

Zatem jak zostać iluzjonistą? Przede wszystkim PRAKTYKA

Praktyka jest kluczowym elementem na drodze do profesjonalizmu. Na początku zacznij od prostych sztuczek, których nauczysz się z Internetu (polecam kanały Chrisa Ramsey’a i 52kards na YouTube – znajdziesz tam wiele wartościowego contentu). Możesz też sięgnąć po specjalistyczne książki dla iluzjonistów, których w Polsce nie brakuje.

Potem zaglądaj do innych, bardziej zaawansowanych źródeł – czytaj publikacje tworzone przez czołowych iluzjonistów, oglądaj nagrane przez nich DVD. Te materiały zawierają mnóstwo cennych wskazówek i są gotowymi instrukcjami, jak wykonać określone triki.

Pamiętaj, że w darmowych zasobach nie znajdziesz imponującej wiedzy. Szukaj jej w polskich i zagranicznych sklepach dla iluzjonistów albo bezpośrednio u twórców. Wielu profesjonalnych iluzjonistów sprzedaje autorskie efekty za pośrednictwem swoich witryn internetowych.

Konsekwentnie ucz się i doskonal poznane techniki. Skoncentruj się na najmniejszych szczegółach każdego efektu, tak by dojść do perfekcji. Ćwicz wybrany trik tak długo, aż będziesz potrafił wykonać go naturalnie i płynnie, bez zastanawiania się.

Gdy już opanujesz część techniczną, dodaj do opracowanych sztuczek coś od siebie. Stwórz wokół trików ciekawą (czytaj: oryginalną) narrację; wypełnij ją zabawą i intrygującą treścią.

Wypróbuj różne rozwiązania, zmieniaj elementy swojego show, aż osiągniesz satysfakcjonujący rezultat. Postępując w ten sposób, zbudujesz wyjątkowy i niepowtarzalny repertuar.

Bądź świadomy, że droga do profesjonalizmu to zajęcie czaso- i pracochłonne. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z iluzją, przejście na zawodowstwo zajmie Ci kilka lat. Lat wypełnionych naprawdę ciężką pracą.

Poznaj innych iluzjonistów

Obserwuj swoich ulubionych iluzjonistów. Jeśli masz okazję, oglądaj ich na żywo. Zobacz, co i jak prezentują na scenie. Zwróć uwagę, w jaki sposób nawiązują kontakt z publicznością i jak budują swoje rutyny. Poznaj schematy i konstrukcję profesjonalnego show. Tu niezwykle pomocny jest Internet – w sieci znajdziesz dziesiątki znakomitych magików. Obejrzyj ich występy.

Zapisz się na warsztaty prowadzone przez innych, bardziej doświadczonych artystów. Poznasz tam ludzi, którzy podzielają Twoją pasję. Chociaż może to być środowisko konkurencyjne, większość profesjonalistów pomaga jednak początkującym magikom. W Polsce organizowanych jest kilka konwentów dla iluzjonistów – ja plecam Kraków Magic Session. Spotkasz tam artystów o światowej renomie.

Możesz także nawiązać kontakt z innymi iluzjonistami przez Internet, np. za pośrednictwem forów internetowych, czy specjalnych grup skupiających osoby interesujące się iluzją sceniczną. Znajdziesz na tych stronach wiele interesujących wątków. Pamiętaj jednak, żeby weryfikować zdobytą w ten sposób wiedzę. Dlaczego? Bo czasami trafisz na informacje podane w nierzetelny sposób, a nieraz wprowadzające w błąd.

Przestrzegam przed nadmiernym podpatrywaniem innych iluzjonistów – na początku jest to bardzo przydatne, jednak po pewnym czasie może okazać się zgubne. Zamiast czerpać z własnej kreatywności, będziesz powielał schematy innych. Nie ograniczaj się. Szukaj własnej drogi czyli…

Znajdź swoje miejsce

Zastanów się, jaką iluzję chcesz wykonywać? W której formie czujesz się najlepiej? Czy chcesz być artystą ulicznym, tworzyć komediowe show, uprawiać klasyczną iluzję, czy jeszcze coś innego?

Podczas praktyki odkryjesz sztuczki, w których odnajdujesz się lepiej niż inni iluzjoniści. To na nich się skoncentruj. Buduj wokół nich swoje oryginalne rutyny – dzięki temu wyróżnisz się z tłumu. Wybieraj takie efekty, których widz nie zobaczy nigdzie indziej. Pamiętaj: w tym zawodzie kluczowe znaczenie ma kreatywność. Nie kopiuj innych.

Znajdź swoją niszę. Ja odnalazłem się w iluzji komediowej – stworzyłem postać pijanego iluzjonisty, czyli Iżulionisty, którą pewnie kojarzysz z telewizyjnych programów kabaretowych. Jednocześnie stale doskonalę inne magiczne umiejętności, których być może nigdy nie zaprezentuję szerszej publiczności.

Zacznij występować

Kiedy stworzysz swój pierwszy program artystyczny, zacznij występować. Ośmiel się i zaprezentuj swój materiał publiczności innej niż Twoja rodzina, przyjaciele i znajomi. To doświadczenie nauczy Cię więcej niż praktyka przed lustrem.

Ćwiczenia w domu i występowanie przed ludźmi to dwie różne rzeczy. Nawet jeśli na początku będzie Cię paraliżował strach przed publicznymi występami, z czasem nauczysz się nad nim panować. A trema stanie się Twoim sojusznikiem.

Występuj tak często, jak to możliwe i za każdym razem rób to najlepiej, jak potrafisz. Po każdym występie zapisuj, co było dobre, a co należy poprawić. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak pamiętaj, że człowiek uczy się na własnych błędach. Ja do dziś nagrywam każdą nową rutynę, którą prezentuję na scenie. Analizuję i wyciągam wnioski, które wykorzystuję przy kolejnym pokazie.

Gdzie w pierwszej kolejności mógłbyś zaprezentować swoje umiejętności? Możesz zacząć od pokazów charytatywnych. To świetna okazja do nauki i oswajania się ze sceną. Dobrym pomysłem są też występy w lokalnych pubach i restauracjach – na początku skupić się na przedstawianiu iluzji z bliska, czyli close up.

Z każdym kolejnym pokazem będziesz czuł się pewniej w roli artysty. Zdobędziesz cenne kontakty i doświadczenie, a to skutecznie pomaga w rozwoju kariery. Często zdarza się, że te pierwsze występy nieoczekiwanie owocują w przyszłości współpracą biznesową. Ja sam miałem sytuację, kiedy po kilku latach zadzwonił do mnie jeden z widzów, któremu czarowałem w pubie w Trójmieście i zamówił mój pokaz na event firmowy.

Innym doskonałym sposobem na zdobywanie wprawy jest występowanie na ulicy, czyli tak zwany busking . Nic tak dobrze nie przygotuje Cię do interakcji z widzem, jak street show. Wiem to z własnego doświadczenia – sam tak zaczynałem. Co więcej, podczas pokazów ulicznych także poznawałem moich przyszłych klientów.

Na koniec mam dla Ciebie dwie uwagi

Po pierwsze: Zanim zaczniesz przedstawiać się jako profesjonalny iluzjonista, nim wydrukujesz wizytówki i roześlesz oferty do potencjalnych klientów, przygotuj naprawdę dobre show. Dobre, czyli najlepsze, na jakie Cię stać.

Na rynku jest wiele osób, które zbyt szybko próbują przekuć swoje hobby w biznes. Bez względu na to, jak zaawansowane sztuczki będziesz potrafił wykonać, jeśli nie zbudujesz wokół nich odpowiedniej otoczki (spektaklu, który ludzie będą chcieli oglądać) i nie oswoisz się ze sceną (musisz czuć się na niej swobodnie), nie przejdziesz na pełne zawodowstwo.

Potrzeba czasu i pracy, by stworzyć w pełni profesjonalny występ iluzjonistyczny. Nikt nie staje się fachowcem w ciągu tygodnia.

Kiedy będziesz miał gotowy i sprawdzony repertuar, zlecenia przyjdą same. Zaświadczam – najwięcej pokazów miałem “z polecenia”.

Po drugie: Nigdy też nie trać z oczu tego, co najważniejsze – czyli pasji. To dzięki niej będziesz autentycznym i kompletnym artystą na scenie. A kiedyś może staniesz się legendą…

Komentarze (0)

Brak komentarzy do wpisu! Bądź pierwszy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SKONTAKTUJ SIĘ

BIURO

Adrian Styczyński
+48 531 895 176

MANAGER

Adrian Styczyński
+48 531 895 176

BIURO

Adrian Styczyński
+48 531 895 176

MANAGER

Adrian Styczyński
+48 531 895 176

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką cookies